Knižnica DISSO

Working Conditions in the European Union: Working Time and Work Intensity = Pracovné podmienky v Európskej únii: Pracovný čas a intenzita práce. - 1. vyd. - Luxembourg : OOPEC, 2009. - 69 s. - (European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions) - ISBN 978-92-897-0851-7.
eng

Anotácia:  Otázka pracovného času patrí medzi otázky ústrednej politiky EÚ a stala sa dokonca kontroverznou vo svetle revízií k direktíve o pracovnom čase. V súčasnosti sa experti tiež intenzívne zaoberajú zvyšujúcou sa intenzitou práce (v dôsledku globalizácie a potreby naplniť európske ciele o vyššej konkurencieschopnosti a ekonomickom raste). Správa zachytáva súčasnú situáciu týkajúcu sa intenzity práce, indikujúc jasnú líniu medzi intenzitou práce a slabými pracovnými podmienkami, fyzickými aj psychologickými. Prieskum bol realizovaný v 31 krajinách (medzi nimi je 27 členských štátov EÚ.)
Typ: Kniha - monografia Signatúra: 50070 k dispozícii

Výskumná oblasť: BOZP
Matulová, Slávka - Hatina, Teodor - Kordošová, Miroslava - Perichtová, Beata

Prehĺbenie systému riadenia rizikových faktorov práce : Správa z riešenia 2. etapy VÚ č. 2323. Posudzovanie, hodnotenie a riadenie novovznikajúcich pracovných rizík. / Aut. správy Matulová, Slávka; Hatina, Teodor; Kordošová, Miroslava; Perichtová, Beata, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2323. Bratislava : IVPR, 2009. - 97 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce, Odbor ochrany práce
Číslo projektu / výskumnej správy: 2323
Anotácia:  Predmetom riešenia úlohy je problematika novovznikajúcich rizikových faktorov pri práci a ich začlenenia do systému riadenia rizika v ekonomických subjektoch. Novovznikajúce rizikové faktory sa objavujú ako dopad nových okolnosti a situácií vo svete práce a v pracovných podmienkach, ktoré sú dôsledkom zmien prebiehajúcich vo všetkých sférach života spoločnosti. 1.etapa úlohy prebehla v roku 2008 a v rámci nej boli vytypované a charakterizované najdôležitejšie zmeny a tendencie vo vývoji spoločnosti v SR, u ktorých je potenciál ich výrazného dopadu na pracovné podmienky. Na základe toho boli identifikované a vymedzené nebezpečenstvá a ohrozenia pri práci, ktoré vznikajú ako nové alebo sa zvýrazňujú. V roku 2009 prebiehalo riešenie 2.etapy úlohy, obsahovo zameranej na proces riadenia rizika.
Špecifikované boli požiadavky na systémy riadenia BOZP v ekonomických subjektoch, ako aj požiadavky na proces riadenia rizika. Podrobne boli charakterizované obzvlášť kroky posudzovania rizika, realizácia ktorého je zákonnou povinnosťou zamestnávateľov. Na podporu identifikovania novovznikajúcich zdrojov ohrozenia boli charakterizované aktuálne činitele determinujúce ohrozenie zdravia pri práci - intenzita práce, organizácia práce, ako aj vplyv používania technických prostriedkov na pracovné podmienky.
Analyzovaná bola problematika ochorení podpornopohybovej sústavy, pričom bolo poukázané na kombináciu pôsobenia telesnej a psychickej záťaže v dopade najmä na vertebrogénne ochorenia. Spracovaný bol návrh metodického postupu na riadenie rizika orientovaný na jeho využitie v malých a stredných podnikoch, ktorý využíva na hodnotenie rizika jednoduchú trojstupňovú maticu rizika.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50191 k dispozícii

Výskumná oblasť: BOZP
Matulová, Slávka - Hatina, Teodor - Kordošová, Miroslava - Novotný, Miroslav - Perichtová, Beata

Prehĺbenie systému riadenia rizikových faktorov práce : Správa z riešenia 3. etapy. / Aut. správy Matulová, Slávka; Hatina, Teodor; Kordošová, Miroslava; Novotný, Miroslav; Perichtová, Beata, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. - 2329. Bratislava : IVPR, 2010. - 54 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce, Odbor ochrany práce
Číslo projektu / výskumnej správy: 2329
Anotácia:  Predmetom riešenia úlohy je problematika novovznikajúcich, resp. zvýrazňujúcich sa rizikových faktorov pri práci a ich začlenenie do systému riadenia v ekonomických subjektoch. Riešenie úlohy začalo v roku 2008 a rozčlenené bolo na tri etapy, do konca roka 2010.
Prvá etapa úlohy prebehla v roku 2008 a v rámci nej boli vytipované a charakterizované najdôležitejšie zmeny a tendencie vo vývoji spoločnosti SR, u ktorých je potenciál ich výrazného dopadu na pracovné podmienky. Na základe toho boli identifikované a vymedzené nebezpečenstvá a ohrozenia pri práci, ktoré vznikajú ako nové alebo sa zvýrazňujú.
Druhá etapa, riešená v roku 2009, bola obsahovo zameraná na proces riadenia rizika. Špecifikované boli požiadavky na systémy riadenia BOZP v ekonomických subjektoch, ako aj požiadavky na proces riadenia rizika. Podrobne boli charakterizované obzvlášť kroky posudzovania rizika a princípy voľby nápravných opatrení na odstránenie, resp. zníženie rizika na prijateľnú mieru.
Tretia etapa úlohy, riešená v roku 2010, bola zameraná na oblasť psychickej záťaže pri práci a možnosti jej riadenia. Psychická pracovná záťaž sa stáva čoraz výraznejším zdrojom ohrozenia vo všetkých odvetviach ekonomiky a to tak v dôsledku zvyšovania stupňa tejto záťaže, ako aj počtom pracovníkov, ktorých sa to týka. Nadmerná psychická záťaž má v podobe stresu a jeho dôsledkov veľmi nepriaznivý vplyv na psychické aj telesné zdravie pracovníkov. V správe je poukázané na to, že zníženie výkonnosti a zdravotné ťažkosti pracovníkov sa prejavia aj na ekonomických výsledkoch organizácie / podniku a preto je aj v záujme zamestnávateľa riešiť tento problém. Analyzované sú možné zdroje nadmernej psychickej záťaže pri práci a zdôrazňuje sa, že v rámci riadenia rizika je možné aplikovať proces posudzovania rizika aj na identifikáciu zdrojov stresu a na jeho následnú elimináciu, resp. redukovanie.
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50283 k dispozícii

Výskumná oblasť: BOZP
Matulová, Slávka

Prehĺbenie systému riadenia rizikových faktorov práce (III. etapa - záverečná). / Matulová, Slávka. - 2010.
slo

V nadväznosti na predchádzajúce výsledky bude riešenie pokračovať záverečnou etapou, v rámci ktorej bude systém riadenia rizikových aspektov vecne zameraný na procesy identifikácie, posudzovania a eliminácie nových pracovných rizík vznikajúcich s nástupom atypických foriem zamestnávania a práce. Systém riadenia rizík sa bude orientovať najmä na oblasť psychickej záťaže a na jej psychosociálne dôsledky, keďže zvýšená psychická záťaž je stále výraznejším zdrojom ohrozenia zdravia pri práci a týka sa zamestnancov a pracovných činností naprieč celým spektrom ekonomických odvetví a pracovnoprávnych vzťahov, vrátane štátnozamestnaneckých. Cieľom riešenia je spracovať prehľad predpokladaných zdrojov psychickej záťaže a súbor aktuálnych odporúčaní pre prevenciu pracovných rizík vyvolaných psychickou záťažou.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2329



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT